Bramę zwijaną garażową zamontować możemy zarówno w obiektach będących w trakcie budowy, jak i w już istniejących. Jedną z zalet jej zastosowania jest oszczędność miejsca. Pracująca w płaszczyźnie pionowej brama jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd do garażu jest krótki lub prowadzi wprost z jezdni. Poprawia to znacznie bezpieczeństwo kierującego, gdyż podniesiona kurtyna bramy nie ogranicza widoczności.
Profile bramowe wykonane są z wysokogatunkowej blachy aluminiowej. Blacha ta posiada dwuwarstwowe powłoki lakiernicze w systemie PUR-PA, charakteryzujące się podwyższoną odpornością na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki piance wypełniającej profile, odznaczają się one dobrą izolacyjnością termiczną i dźwiękową. Odpowiedni dopływ powietrza można otrzymać stosując w kurtynie bramy profile wentylacyjne. Istnieje również możliwość zastosowania profili z przeszkleniem pozwalającym na dodatkowe doświetlenie wnętrza światłem naturalnym.
W zależności od gabarytów oraz warunków zabudowy, możemy podzielić bramę garażową na dwa rodzaje:
- na konsolach: BGR/KNB,
- w skrzynce: BGR/SK.
Wykorzystanie napędu elektrycznego umożliwia zastosowanie zdalnego sterowania. Sterowanie radiowe pozwala na otwieranie oraz zamykanie bramy bez potrzeby wysiadania z samochodu za pomocą pilota. Docenić to można przede wszystkim wieczorem, podczas deszczu lub zimą.
Zgodnie z obowiązującymi normami brama garażowa standardowo wyposażona jest w zabezpieczenie przeciwspadowe. W przypadku awarii zasilania, bramę można otworzyć za pomocą awaryjnego napędu ręcznego. Hamulec elektromagnetyczny napędu wraz z wieszakami blokującymi mogą skutecznie udaremnić wszelkie niepowołane próby podniesienia kurtyny.